Strona główna Aktualności 126 pomysłów w budżecie partycypacyjnym

126 pomysłów w budżecie partycypacyjnym

W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209. Bemowo ze 126 projektami znajduje się na dziewiątym miejscu.

W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Bemowo na tej liście znajduje się niestety na ostatnim miejscu. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.

Jeden z projektów proponuje, by zakupiono narty biegowe do wypożyczania dla mieszkańców w hali OSiR Bemowo i 2 szkolenia – w Forcie Bema i Lesie Bemowskim. Narty miałyby być dostępne dla wszystkich mieszkańców Bemowa za kaucją lub po okazaniu dowodu na kilka godzin, maksymalnie jeden dzień.

Inny projekt dotyczy wykonania boiska do gry w boule (pantangue) na terenie ogrodu DPS „Kombantant”. Ma to być miejsce spotkań i integracji przy grze osób niepełnosprawnych. W dni i godziny podane do ogólnej wiadomości mieszkańcy Domu oraz pozostali chętni do wzięcia udziału w zabawie, pod okiem pracownika DPS, mogliby korzystać z zajęć na powietrzu. „Ogród Domu Kombatanta stanowi urokliwy zespół parkowy, w którym boisko do gry stanowić będzie dodatkowy, mobilizujący do aktywności mieszkańców Domu i dzielnicy, motyw” – argumentuje autorka.

Fort Bema może wzbogacić się o park rozrywki „FootGolf Park”. Ma to być lokalny park aktywności ruchowej dla mieszkańców w wieku od 5 do 75 lat, proponujący połączenie gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe. Jednocześnie na polu może grać 36 osób. Na każdym dołku mogą rywalizować ze sobą jednocześnie maksymalnie cztery osoby bez względu na płeć i wiek. Na każdy zwolniony dołek wchodzi następna czwórka itd. Uczestnictwo wymaga podstawowej sprawności ruchowej, kopnięcia piłki nożnej na dowolną odległość w kierunku dołka. Każdy dołek ma inną długość (zalecana nie mniejsza niż 50 m i nie dłuższa niż 200m) i konfigurację uzależnioną od dostępności i terenu.

Inny projekt ma na celu zamontowanie automatów ze zdrowym pokarmem dla kaczek tzw. „kaczkomatów” w parku „Fort Bema”, kolejny – ustawienie na ulicach dzielnicy kranów/źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej, jeszcze inny – multikiosk z udogodnieniami dla niepełnosprawnych przy amfiteatrze na Bemowie.

Warto zwrócić uwagę na pomysł zakładający postawienie w Parku Górczewska kosza do disc golfa – nowego sportu rozwijającego się w Polsce. „Zamontowanie jednego kosza do gry umożliwi naukę gry i zapewni dzieciom masę radości. Bardzo małym kosztem pozwoli wprowadzić do parku ciekawą rozrywkę. Disc golf niesie dużo pozytywnych emocji, uczy koncentracji i strasznie wciąga” – czytamy w uzasadnieniu.

Bemowo może stać się także gospodarzem Festiwalu Amatorskich Zespołów Muzycznych. W czasie festiwalu odbywałby się konkurs, a ostatniego dnia – koncert finalistów. Nagrody to bony na profesjonalne nagrania i możliwość występowania jako zespoły otwierające bemowskie koncerty.

Innym pomysłem jest stworzenie budynku i instalacja w nim symulatora fal do surfingu. Miałby się on znaleźć przy jednej z końcowych stacji II linii metra. W budynku można utworzyć: restaurację z kawiarnią z częścią „na dworze pod słomianymi parasolami” przy okrągłym baseniku, japoński ogród z dużą ilością ław, stoły do ping-ponga, salkę konferencyjno-balową i wielką altanę spotkań.

Zaproponowano też umieszczenie w przestrzeni publicznej dwóch słupów ogłoszeniowych. Jeden byłby przeznaczony na ogłoszenia drobne mieszkańców i lokalnych stowarzyszeń (organizacji społecznych).

Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.