Strona główna Aktualności 25 tysięcy nowych drzew w warszawskich lasach

25 tysięcy nowych drzew w warszawskich lasach

Dęby szypułkowe, wiązy, lipy, głóg – sadzonki tych gatunków za kilka dni wzbogacą stołeczne lasy. W sumie w trzech warszawskich kompleksach leśnych wiosną przybędzie ponad 25 tysięcy drzew.

Pracownicy Lasów Miejskich-Warszawa, w ramach przebudowy drzewostanu, najwięcej drzew zasadzą w Lesie Bródnowskim. Tam na powierzchni 1,29 ha pojawi się aż 8800 sadzonek dębu szypułkowego, 1000 lip, 730 wiązów szypułkowego oraz 1700 sadzonek gatunków biocenotycznych m.in. berberysów, czereśni ptasich oraz głogu.

– Lasy to jeden z największych skarbów naszego miasta. Pod względem przyrodniczym jesteśmy unikalną europejską stolicą. Cały czas dbamy o to by nasze lasy pozostawały w jak najlepszej kondycji. Robimy to odpowiedzialnie prowadząc m.in. zagospodarowanie lasów oraz sadząc nowe drzewa – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

W ramach odnawiania powierzchni zrębowych oraz uzupełniania przerzedzeń w rezerwacie przyrody jakim jest Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego pojawi się 1800 młodych dębów szypułkowych, 1400 wiązów szypułkowych, 900 lip oraz pół tysiąca głogów.

W Lesie Bemowo zaplanowano odnowienie powierzchni po plantacji topolowej (obcego pochodzenia) na powierzchni 0,88 ha. Posadzone zostaną tam sadzonki dębu szypułkowego – 6520 szt., lipy – 630 szt. oraz po 360 szt. wiązu szypułkowego i głogu.

Na wiosnę również planowane jest posadzenie sadzonek drzew gatunków biocenotycznych (po ok. szt. 200 berberysów i czereśni ptasich) na dwóch skwerach leśnych przy ul. Zorzy w Wawrze.

W 2017 roku w warszawskich lasach posadzono 15,5 tys. drzew. Najwięcej leśnicy z nich zasadzili w Lesie Matki Mojej, Lesie Sobieskiego, Lesie Bródnowskim i Wydmie Żerańskiej. W sumie w latach 2007-2017 Lasy Miejskie-Warszawa posadziły 176 740 młodych drzew.