„Aktywne” przejście dla pieszych powstanie na ul. Powstańców Śląskich przy ul. Pirenejskiej. W tym tygodniu rozpocznie się jego budowa.
Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.
System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje”, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.
Prace wykonuje firma Euroasfalt. Składają się one z kilku etapów. Montowana jest specjalna antypoślizgowa nawierzchnia ułatwiająca hamowanie oraz dodatkowe oznakowanie. Na przejściu pojawiają się także czujniki wykrywające pieszych i sygnalizacja ostrzegawcza.
Aktywne przejście to rozwiązanie nowe. „Dlatego, aby sprawdzić jego skuteczność i wpływ na zachowania użytkowników dróg, zleciliśmy badania ruchu. Mierzymy zachowania uczestników ruchu drogowego, którzy przejeżdżają lub przechodzili przez przejście. Badanie dotyczy kierowców, rowerzystów i pieszych. Podczas takich badań są mierzone również wzajemne relacje między wszystkimi uczestnikami ruchu. Równolegle z tym badaniem dokonywano pomiaru prędkości przy dojeździe do przejścia dla pieszych” – opisuje Zarząd Dróg Miejskich.
Badanie to – prowadzone przez Politechnikę Warszawską m.in. w al. KEN przy ul. Telekiego – składa się z kilku etapów (przed i po zainstalowaniu aktywnego przejścia dla pieszych). Jego celem jest pokazanie skuteczności zastosowanego rozwiązania.