Strona główna Komunikacja „Aktywne” przejście na ul. Powstańców Śląskich

„Aktywne” przejście na ul. Powstańców Śląskich

fot. Zarząd Dróg Miejskich

„Aktywne” przejście dla pieszych powstanie na ul. Powstańców Śląskich przy ul. Pirenejskiej. W tym tygodniu rozpocznie się jego budowa.

Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.

System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje”, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.

Prace wykonuje firma Euroasfalt. Składają się one z kilku etapów. Montowana jest specjalna antypoślizgowa nawierzchnia ułatwiająca hamowanie oraz dodatkowe oznakowanie. Na przejściu pojawiają się także czujniki wykrywające pieszych i sygnalizacja ostrzegawcza.

Aktywne przejście to rozwiązanie nowe. „Dlatego, aby sprawdzić jego skuteczność i wpływ na zachowania użytkowników dróg, zleciliśmy badania ruchu. Mierzymy zachowania uczestników ruchu drogowego, którzy przejeżdżają lub przechodzili przez przejście. Badanie dotyczy kierowców, rowerzystów i pieszych. Podczas takich badań są mierzone również wzajemne relacje między wszystkimi uczestnikami ruchu. Równolegle z tym badaniem dokonywano pomiaru prędkości przy dojeździe do przejścia dla pieszych” – opisuje Zarząd Dróg Miejskich.

Badanie to – prowadzone przez Politechnikę Warszawską m.in. w al. KEN przy ul. Telekiego – składa się z kilku etapów (przed i po zainstalowaniu aktywnego przejścia dla pieszych). Jego celem jest pokazanie skuteczności zastosowanego rozwiązania.