Strona główna Aktualności Będzie referendum o zmianie ustroju Warszawy

Będzie referendum o zmianie ustroju Warszawy

Radni Warszawy postanowili przeprowadzić referendum dotyczące zmiany ustroju Warszawy. Referendum planowane jest 26 marca i związane jest z poselskim projektem ustawy o zmianie ustroju stolicy.

Sesja została zwołana na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej. Pytanie w referendum będzie brzmiało: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?”. Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: „TAK”/ „NIE”. Referendum planowane jest na niedzielę, 26 marca 2017 r.

– Odwołanie się do głosu warszawiaków jest wyrazem szacunku i dowodem, że liczymy się z ich głosem – mówi radny Warszawy Lech Jaworski. – Niestety politycy PiS nie chcą wysłuchać opinii mieszkańców naszego miasta, czemu wielokrotnie dawali wyraz na posiedzeniu Rady Warszawy.

„W zeszłym tygodniu dotarła do opinii publicznej wiadomość o planowanych zmianach ustroju m.st. Warszawy – bez oficjalnych informacji, konsultacji z mieszkańcami, udziału gospodarzy gmin, których projekt dotyczy. Rozpoczęty proces legislacji nie tylko narusza ideę samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny i jest przejawem braku szacunku dla przepisów ustrojowych kształtujących podstawy samorządności, ale przede wszystkim mieszkańców naszych miast i gmin” – tłumaczy urząd miasta.

Jak dodają urzędnicy, prezydent Warszawy byłby wybierany przez mieszkańców okolicznych gmin, natomiast mieszkańcy Warszawy nie mieliby wpływu na to, kto zostanie wybrany na burmistrza w okolicznych miastach. W konsekwencji musiałaby zostać wstrzymana budowa metra na Pragę, Targówek, Wolę, Bemowo, tramwaju na Białołękę, Wilanów, Gocław. Drastycznie zostałyby podniesione ceny biletów transportu miejskiego. Doszłoby również do ograniczenia budowy żłobków, szkół i przedszkoli na terenie naszego miasta. nowa metropolia i kto pokryje koszty nowych zadań.

W środę, 8 lutego o godz. 18 w Teatrze Powszechnym odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców, podczas którego przedstawione zostaną podstawowe założenia poselskiego projektu Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski będzie odpowiadał na pytania mieszkańców stolicy.