Strona główna Aktualności Elektroniczne zwolnienia lekarskie – ułatwienia dla wszystkich

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – ułatwienia dla wszystkich

Od 1 grudnia 2018 r. lekarze nie będą mogli wystawiać już tradycyjnych, papierowych zwolnień lekarskich. Od tego czasu będą obowiązywały wyłącznie zwolnienia elektroniczne (e-ZLA). Zyskają na tym wszyscy – ubezpieczeni, pracodawcy, jak i lekarze.

Ubezpieczeni

Dzięki elektronizacji zwolnień lekarskich chory pracownik nie będzie musiał dostarczać zwolnienia do swojego pracodawcy. System informatyczny prześle zwolnienie automatycznie do jego miejsca pracy – jak również do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjątkiem są pracownicy, których pracodawca zatrudnia do 5 osób. Jeżeli taki pracodawca nie założy profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to pracownik będzie musiał dostarczyć mu wydruk z systemu, który otrzyma od lekarza.

Jeśli jesteś pracownikiem, także warto zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu będziesz miał dostęp do swoich aktualnych i starszych zwolnień lekarskich, a także wielu danych dotyczących Twoich ubezpieczeń społecznych. Profil na PUE ZUS możesz założyć bezpłatnie przez stronę internetową www.zus.pl . Po rejestracji należy potwierdzić tożsamość w placówce ZUS lub w inny sposób, np. przez profil zaufany ePUAP.

Lekarze

Elektroniczne zwolnienia lekarskie są ułatwieniem także dla lekarzy. Wystawienie e-ZLA trwa krócej niż papierowego zwolnienia, ponieważ po wpisaniu numeru PESEL osoby chorej, system sam podpowiada większość danych. Lekarze nie muszą także wysyłać zwolnień do ZUS – trafiają one do Zakładu automatycznie. Nie ma również potrzeby, aby – tak jak do tej pory – przechowywali u siebie kopię zwolnienia w formie papierowej.

E-zwolnienia mogą wystawiać lekarze przez swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS lub z pomocą zintegrowanej z PUE aplikacji gabinetowej. Lekarz każdorazowo podpisuje wystawione zwolnienie – może do tego użyć m.in. bezpłatnego certyfikatu ZUS lub profilu zaufanego ePUAP. Jeśli jesteś lekarzem, warto założyć sobie profil na PUE ZUS już dziś – dzięki temu od razu uzyskasz możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień. Wystawianie e-ZLA jest bardzo proste i intuicyjne, jednak każdy lekarz może skontaktować się z ZUS. Pracownicy Zakładu szkolą lekarzy i udzielają indywidualnych konsultacji.

Pracodawcy

Elektronizacja zwolnień lekarskich jest również ułatwieniem dla pracodawców – po wystawieniu zwolnienia przez lekarza mają oni niemal natychmiast wgląd do e-ZLA pracownika. Do tej pory pracownik miał aż 7 dni, aby dostarczyć papierowe zwolnienie do miejsca pracy. Pracodawca otrzymywał więc je często ze sporym opóźnieniem.

Aby płatnik składek miał dostęp do e-ZLA, również musi założyć profil na PUE ZUS. Płatnicy, którzy zatrudniają powyżej 5 pracowników mają obowiązek posiadania PUE już od początku 2016 r. Jeżeli jesteś płatnikiem składek, który zatrudnia do 5 pracowników również warto, żebyś założył profil na PUE – będziesz od razu miał dostęp przez Internet do e-ZLA Twojego pracownika.

Wcześniej e-Składka, teraz e-ZLA

Elektroniczne zwolnienia lekarskie to już kolejny duży projekt ZUS w 2018 r. skierowany do przedsiębiorców. Od 1 stycznia przedsiębiorcy i inni płatnicy składek robią do ZUS na wszystkie ubezpieczenia i fundusze tylko jeden przelew na indywidualny numer rachunku. Jest to tzw. e-Składka. Wcześniej każdy przedsiębiorca musiał wykonać trzy lub nawet cztery przelewy miesięcznie, na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych. Obecnie to ZUS dzieli proporcjonalnie jeden przelew każdego płatnika na wszystkie ubezpieczenia i przekazuje odpowiednią jego część do danej instytucji.

Dodatkowe informacje i szkolenia

Więcej szczegółowych informacji na temat elektronicznych zwolnień lekarze, pracodawcy i wszyscy zainteresowani znajdą na stronie internetowej: www.zus.pl/ezla . Oddziały ZUS w całym kraju organizują również szkolenia dla lekarzy z wystawiania e-ZLA. Harmonogram szkoleń w I Oddziale ZUS w Warszawie i informację o zapisach można znaleźć na stronie.