Strona główna Aktualności Hotel dla dzikich owadów zapylających jest już na Bemowie

Hotel dla dzikich owadów zapylających jest już na Bemowie

Na terenie Fortu Bema powstał nietypowy hotel, z którego korzystają pszczoły, trzmiele oraz inne owady pożyteczne.

Hotel dla dzikich owadów zapylających powstał na polanie w pobliżu boisk piłkarskich, we współpracy z Fundacją Greenpeace. Zostały tam umieszczone kokony pszczół murarek i nożycówek, a cały obiekt zapewnia schronienie pszczołom, trzmielom i innym owadom pożytecznym.

Akcja ma na celu nie tylko ochronę dzikich owadów zapylających, które z coraz większym trudem znajdują dla siebie bezpieczną przestrzeń w miastach, ale także kształtowanie postaw przyjaznych przyrodzie.

– Warto zwrócić uwagę, że pszczoły dziko żyjące w większości są to pszczoły samotnice, w przeciwieństwie do pszczół hodowlanych nie produkują miodu oraz nie są agresywne, gdyż nie tworzą roju. Ich żądła uległy uwstecznieniu – oznacza to, że albo w ogóle ich nie ma, albo są one bardzo malutkie – przypomina rzecznik Bemowa Mariusz Gruza.

Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób, udało się zebrać fundusze na ustawienie 100 hoteli dla dzikich zapylaczy w największych miastach Polski.