Strona główna Komunikacja „Jedenastka” wjedzie na Powstańców Śląskich

„Jedenastka” wjedzie na Powstańców Śląskich

Już w sobotę otwarta zostanie trasa tramwajowa wzdłuż ul. Powstańców Śląskich, między Radiową a Górczewską. 

Na odcinku są nowe przystanki z nawierzchnią z betonowych płyt, pochylnie ułatwiające wejście na platformę, pas z wypustkami ostrzegającymi przed zbliżaniem się do krawędzi, nowe wiaty i przeszklone wygrodzenia, a wiosną na torowisku zazieleni się trawa. Pojawi się także nowy tramwaj z numerem „jedenaście” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Linia ruszy 14 lutego (sobota) i będzie kursowała pomiędzy początkowymi stacjami I i II linii metra. Trasa „11” będzie wyglądać następująco: METRO MŁOCINY – Nocznickiego – Wólczyńska – Broniewskiego – al. Reymonta – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – Skierniewicka – Kasprzaka – Prosta – Rondo Daszyńskiego – Prosta – al. Jana Pawła II – pl. Grunwaldzki – ks. Popiełuszki – Słowackiego – METRO MARYMONT. Tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza szczytem oraz w dni świąteczne.

Skrócona zostanie trasa linii 6. Obecnie z Gocławka dojeżdża na Koło (przez most Gdański i węzeł Młociny). Wraz z uruchomieniem linii 11 „szóstka” z Gocławka będzie dojeżdżała tylko do Młocin. Jej częstotliwość nie zmieni się – nadal będzie kursowała co 10 minut w szczycie i co kwadrans w pozostałych godzinach i w święta. Docelowo, nowym odcinkiem trasy tramwajowej wzdłuż Powstańców Śląskich pojedzie również linia 28, która zostanie przeniesiona z Koła na pętlę Os. Górczewska.

W pierwszym okresie kursowania linii 11 nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych. Pozostaną dwa najpopularniejsze przystanki w kierunku północnym (Bemowo-Ratusz i Kazubów) dla linii 112 i 184. Dla bezpieczeństwa teraz te przystanki zostaną odgrodzone od torów tramwajowych, a platformy będą poszerzone o fragment jezdni. Przystanek przy bemowskim ratuszu dla linii skręcających (171, 523 i E-2), z ul. Górczewskiej znajdzie się przed skrzyżowaniem.

Tak będzie dopóki nie zakończy się budowa wschodniej jezdni ul. Powstańców Śląskich – w tej chwili jest zamknięta, a samochody jeżdżą częścią zachodnią (są na niej dwa kierunki ruchu). Budowa tej jezdni jest elementem inwestycji Tramwajów Warszawskich. Wykonawca w czasie prac napotkał na problemy (m.in. okazało się, że konieczna jest wymiana gruntu i ułożenie nowej podbudowy na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Górczewskiej) i nie zdążył przed zimą zbudować drogi. Potrzeba jeszcze ok. 2 tygodni na ułożenie nawierzchni, prace ruszą jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Źródło: materiały prasowe