Strona główna Aktualności Miliony do wydania

Miliony do wydania

W tym roku mieszkańcy Bemowa zdecydują, jak w ramach budżetu partycypacyjnego podzielić ponad 2,1 mln zł. Projekty, które wygrają, będą realizowane w 2016 r. 

Wszyscy warszawiacy w drugiej edycji budżetu partycypacyjnego mają do dyspozycji ponad 51 mln zł ‒ prawie dwa razy więcej niż rok temu. Uczestnicząc w akcji, mogą bezpośrednio decydować o publicznych wydatkach, zmienić miasto, swoją dzielnicę, najbliższą okolicę.

‒ Wykorzystaliśmy doświadczenia z pierwszej edycji, a także uwagi zgłoszone przez mieszkańców i wypracowaliśmy
z ekspertami kolejną edycję budżetu partycypacyjnego. Zachęcam wszystkich do włączenia się
w jego realizację poprzez zgłaszanie projektów, dyskusję nad nimi, a na końcu poprzez głosowanie. Ułatwieniem dla mieszkańców będzie możliwość zgłaszania projektów poprzez formularz internetowy. To rozwiązanie pozwoli na szybki i pełny dostęp do opisów projektów, a także na łatwiejszy kontakt pomiędzy autorami projektów i mieszkańcami – mówi Urszula Majewska, zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.

Budżet partycypacyjny to wiele działań, które umożliwiają mieszkańcom współdecydowanie o części budżetu Warszawy. Dzięki możliwości składania projektów, dyskusji o potrzebach dzielnic i mieszkańców oraz głosowaniu na projekty ma się realny wpływ na najbliższe otoczenie oraz na to, jak będzie się rozwijała Warszawa.
– Jeżeli mieszkasz w Warszawie, to budżet partycypacyjny jest właśnie dla ciebie – przypominają urzędnicy. – Nie musisz tutaj być zameldowany!

Każdy mieszkaniec Warszawy może się włączyć w decydowanie o budżecie miasta, również osoby niepełnoletnie, które nie ukończyły 18 lat, oraz cudzoziemcy niemający polskiego obywatelstwa i numeru PESEL, ale zamieszkujący
w Warszawie.

„Zastanów się nad tym, co jest dobre, a co wymaga ulepszenia w poszczególnych dzielnicach, a także w twoim najbliższym sąsiedztwie. Porozmawiaj z sąsiadami. Jeżeli masz pomysł na poprawę lub rozwój swojego najbliższego otoczenia, opisz go w projekcie. Projekty do budżetu partycypacyjnego mogą mieć charakter inwestycyjny, np. budowa placu zabaw czy postawienie latarni, oraz mogą być pozainwestycyjne, np. święto ulicy i inne” ‒ zachęcają władze Warszawy.

Podstawą budżetu partycypacyjnego są pomysły zgłoszone przez mieszkańców, czyli tzw. projekty. Mogą one dotyczyć wielu sfer, jakimi na co dzień zajmują się urząd dzielnicy czy jednostki miejskie (np. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Oczyszczania Miasta): sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej itp.

Autor: UM