Strona główna Aktualności Pieskie życie coraz lepsze

Pieskie życie coraz lepsze

W zeszłym roku w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie „Na Paluchu” nowe domy znalazło aż 1899 psów i 732 koty. W placówce wykonano w tym czasie wiele remontów i prac modernizacyjnych. 

W ubiegłym roku schronisko „Na Paluchu” pod opiekę przyjęło 2616 psów i 992 koty. Spośród nich aż 874 psy i 82 koty w niedługim czasie odnalazły swoich dotychczasowych właścicieli.

Łącznie starym i nowym właścicielom wydano 2773 psy i 814 kotów, oznacza to, że współczynnik liczby oddanych zwierząt w stosunku do przyjętych wynosił odpowiednio 106 i 82 proc.

W sylwestra w schronisku przebywało 1321 psów i 78 kotów. Oznacza to, że w ciągu roku liczba psów zmniejszyła się o 326 (1647), a kotów o 16 (94).

‒ Dzięki aktywnym działaniom promocyjnym schroniska oraz kampaniom zachęcającym do adopcji liczba przebywających „Na Paluchu” czworonogów w ciągu czterech lat zmniejszyła się o blisko 1 tys. zwierząt, z 2299 w 2010 r. ‒ cieszą się władze schroniska. W ubiegłym roku zabiegi sterylizacji/kastracji wykonano u 987 suk i psów oraz 281 kotek i kocurów.

Przeprowadzono też gruntowne remonty 24 boksów i 70 domków, w tym w części pomieszczeń zwiększona została powierzchnia dla psów. W kociarni zamontowano śluzę oddzielającą dla zwierząt przebywających w kwarantannie. Zakupiono także 30 nowych klatek – 19 z przeznaczeniem na kwarantanny i 12 dla małych kotów szykowanych do adopcji.

W ramach współpracy schroniska z zakładem karnym zapewniono także stałe bezpłatne remonty bud przez osadzonych.

W ubiegłym roku schronisko odwiedziło ponad 73 tys. osób, wśród nich były 62 wycieczki szkolne, podczas których prowadzone były warsztaty edukacyjne. W czasie akcji i zbiórek (m.in. Światowego Dnia Kota i mikołajek) zebrane zostały blisko 35 ton karmy i dary (koce, ręczniki, legowiska) o łącznej wartości ponad 73 tys. zł.

Dodatkowo przy współpracy ze specjalistami zmieniono recepturę karmy do gotowania. Teraz podopieczni seniorzy przez cały rok będą otrzymywać karmę gotowaną. Zmieniono także parametry karmy gotowej (suchej i mokrej), której zakup dokonywany jest w drodze zamówienia publicznego.

Autor: AJ Fot. Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Warszawie