Strona główna Aktualności Sielskie klimaty

Sielskie klimaty

Miejscy aktywiści wpadli na pomysł stworzenia ogrodu, pasieki i łąki na terenie Fortu Bema.

Fundacja Łąka i Pszczelarium chcą stworzyć ogród społeczny na terenie Fortu Bema. Swój pomysł już przedstawili burmistrzowi. Na czym on polega?

‒ Tworzymy zupełnie nową jakość przestrzeni miejskiej. Nasza koncepcja to ogród z sadem, pasieką i kwietną łąką. Pierwsze drzewa w sadzie już w Forcie Bema rosną, kolejne będą dosadzane. Łąkę obok obsiejemy typowymi dla Mazowsza dzikimi gatunkami roślin. A na warzywnej grządce mieszkańcy będą mogli uprawiać rośliny jadalne. Już wkrótce będzie zielono, mieszkańcy będą mogli tutaj odpoczywać i spędzać wspólnie czas, jednocześnie pracując i robiąc coś pożytecznego – snuje plany Karol Podyma z fundacji Łąka, współorganizator projektu.

Wizja ogrodu zakłada, że nie będzie on tylko kolejnym miejscem rekreacji, ale ma także pełnić funkcję edukacji ekologicznej mieszkańców i uczniów z Bemowa. Odbywać się tam mają wykłady oraz warsztaty prowadzone przez doświadczonych botaników, ornitologów, entomologów, pszczelarzy i ogrodników. Mieszkańcy mają spotykać się, żeby brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Według założeń aktywistów ogród miałby być dostępny dla wszystkich.

Autor: MT