171 przejść na Bemowie przejdzie kompleksowy audyt przejść dla pieszych. W tym roku obejmie on łącznie w Warszawie pięć dzielnic i ok. 1100 przejść.
Jak tłumaczą drogowcy, podstawą planowania działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych jest kompleksowy audyt wszystkich zebr bez sygnalizacji świetlnej. Do tej pory objął on siedem dzielnic (Śródmieście, Ochotę, Pragę-Południe, Targówek, Mokotów, Ursynów i Bielany), zaś audytorzy zbadali bezpieczeństwo w rejonie ok. 2000 zebr.
W tym roku audytowi poddane zostaną przejścia na Wawrze (348 przejść), we Włochach (237 przejść) na Żoliborzu (182 przejścia), na Bemowie (171 przejść) i Pradze-Północ (163 przejścia). Badania rozpoczęły się już wiosną.
Certyfikowani audytorzy badają bezpieczeństwo przejść pod kątem ok. 30 kryteriów. Wśród nich są kwestie związane z geometrią jezdni, organizacją ruchu oraz oświetleniem ulicznym. Do audytu dodatkowo wykorzystywane są m.in. dalmierze, kółka pomiarowe czy specjalne urządzenia badające natężenie światła na przejściu dla pieszych oraz w jego okolicy.
Informacje, które udaje się uzyskać podczas szczegółowych badań i analiz, wskazują największe problemy, które dotyczą poziomu bezpieczeństwa pieszych na warszawskich zebrach. Dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić elementy, które wymagają niezwłocznych zmian.
Jednym z głównych problemów zidentyfikowanych podczas dotychczasowych audytów jest ograniczanie widoczności przez parkujące samochody. Ten problem dotyka aż 40 proc. zbadanych przejść. 20 proc. zidentyfikowanych zagrożeń wynikało z parkowania aut. Dlatego co roku ustawiamy kilka tysięcy słupków blokujących, które ograniczają te niebezpieczne zachowania.
Docelowo audytem objęte zostaną wszystkie nieosygnalizowane przejścia dla pieszych będące w gestii ZDM. Po zakończeniu tegorocznego audytu, w przyszłym roku do sprawdzenia pozostają przejścia na Białołęce, w Wesołej, w Rembertowie, na Wilanowie, w Ursusie i na Woli.