Strona główna Aktualności Trwa akcja sterylizacji i kastracji kotów i psów w Warszawie

Trwa akcja sterylizacji i kastracji kotów i psów w Warszawie

Właściciele psów i kotów mogą zapisać zwierzaka na dofinansowany zabieg w jednej z 10 lecznic, bez względu na dzielnicę zamieszkania. 

Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu w pełnej narkozie gruczołów rozrodczych, a także macicy u samic. Jest bardziej bezpieczny dla zwierząt niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają niepożądane działania uboczne.

Urząd miasta dofinansowuje 50 proc. kosztów zabiegu, drugą połowę pokrywa właściciel zwierzęcia. Koszt dofinansowywanego zabiegu obejmuje:

  • wizytę kwalifikującą w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt,
  • wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji lub kastracji w narkozie infuzyjnej,
  • zapewnienie psu lub kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia psa lub kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku,
  • wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, w tym podanie antybiotyku oraz ewentualne podanie środka przeciwbólowego,
  • kolejną wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest wypełnienie przez właściciela zwierzęcia formularza pn. „Oświadczenie dotyczące wykonania zabiegu sterylizacji/kastracji psa/kota w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2014 roku”. Właściciel musi też okazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia psa/kota, rodowodu lub inny dokument potwierdzający „prawa” do zwierzęcia.

Wymagane jest też, aby pies był oznakowany elektroniczne oraz posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska urzędu miasta do 15 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych. Wykaz lecznic oraz cennik znajdują się na stronie www.bip.warszawa.pl/bos (zwierzęta w mieście).