Strona główna Aktualności Urząd miasta apeluje o pomoc kotom

Urząd miasta apeluje o pomoc kotom

Władze Warszawy proszą właścicieli, zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o umożliwienie kotom dostępu do pomieszczeń piwnicznych. 

„Zima to ciężki czas dla wszystkich zwierząt. Miasto stołeczne Warszawa apeluje do mieszkańców, aby czynnie włączyli się w pomoc kotom wolno żyjącym, które stały się elementem miejskiego ekosystemu” – czytamy w apelu, który wystosował urząd miasta. „Bytowanie dzikich, piwnicznych kotów w budynkach mieszkalnych, w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni, przede wszystkim myszy i szczurów. Teraz mieszkańcy stolicy mogą się im odwdzięczyć za tę ochronę” – przypominają urzędnicy.

Koty wolno żyjące bytują w grupach liczących od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Zazwyczaj zachowują dosyć duży dystans w stosunku do ludzi, w tym również do swoich opiekunów lub karmicieli pomimo tego, że identyfikują ich pozytywnie. W wielu przypadkach grupy kotów wolno żyjących składają się z osobników spokrewnionych ze sobą, które urodziły się i wyrosły w jej obrębie. Przyłączenie się obcego kota do grupy jest bardzo trudne i z reguły koty obce nie są akceptowane.

W środowisku miasta koty nauczyły się wykorzystywać rozmaite źródła pokarmu, jednak

w znacznej mierze korzystają z dokarmiania przez człowieka. Mając na uwadze typowy dla drapieżników oportunizm pokarmowy (wykorzystywanie pokarmu najłatwiejszego do zdobycia), należy dodać, że kot posiada niezwykle silnie uwarunkowane genetycznie programy zachowań łowieckich, które pomimo regularnego karmienia zwierząt, mogą być łatwo wyzwolone. Jak wykazały badania, myszy a prawdopodobnie również inne gryzonie mają zakodowaną genetycznie zdolność do ucieczki z miejsc, w których czują zapach kota. Można więc sądzić, że nawet nie polujące koty miejskie mogą odstraszać gryzonie.

„Zgodnie ze Światową Deklaracją Praw Zwierząt wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji. Polska ustawa O ochronie zwierząt nakazuje humanitarnie traktować wszystkie zwierzęta, w tym również koty wolno żyjące” – przypomina urząd miasta.