Strona główna Aktualności Wszyscy są wygrani

Wszyscy są wygrani

Uczniowie z LXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Na zdjęciu od lewej jest nauczyciel – Anna Romańczuk, uczniowie: Dawid Smargol, Natalia Szalewska i Michał Pulikowski. Autor: Justyna Borowska.

Uczniowie z LXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wzięli udział w drugim etapie konkursu ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

W poniedziałek w wojewódzkim etapie tego konkursu rywalizowało blisko 900 uczniów z 290 szkół z całego kraju. Z województwa mazowieckiego zakwalifikowało się najwięcej szkół – 25. Wśród uczestników II etapu byli uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego (Ochota), III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. J. Sowińskiego (Wola), LXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (Bemowo) oraz z Zespołu Szkół Nr 42 z Ursusa.

Od ponad dwóch lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi w szkołach ponadgimnazjalnych projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”. Po jego zakończeniu uczniowie biorą udział w konkursie wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
W tegorocznej edycji tego konkursu wystartowało aż 19 tys. uczniów z 550 szkół.

Młodzież mierzyła się z 25 pytaniami wielokrotnego wyboru, z zakresu polskiego systemu zabezpieczenia społecznego. Dotyczyły one m.in. zasiłków rodzicielskich, chorobowych, systemu emerytalnego i zasad rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne.

– Pamiętajcie proszę, że wszyscy jesteście wygrani, bo macie wiedzę, która jest w życiu niezbędna, która pomaga już na starcie, kiedy podejmujecie pierwszą pracę lub rozpoczynacie pierwszą działalność gospodarczą – mówiła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podczas inauguracji konkursu.

Z województwa mazowieckiego przeszli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu. Finał konkursu już 26 kwietnia w Centrali ZUS w Warszawie.