Strona główna Aktualności Wykład o historii Osiedla Przyjaźń

Wykład o historii Osiedla Przyjaźń

Wykład historyczny o bemowskim Osiedlu Przyjaźń odbędzie się 8 lutego (środa) o godz. 19 w Bemowskim Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201.

W latach 1952 – 1955 pod kierunkiem prof. Lwa Rudniewa w Warszawie powstawał Pałac Kultury i Nauki, nazywany później Pałacem Młodzieży im. Józefa Stalina. Obiekt miał być „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, stąd też wznoszony był także przez robotników radzieckich, zakwaterowanych m.in. w osiedlu „Przyjaźń” na Górcach.

Mężczyźni wykonywali najcięższe prace techniczne, podczas których dochodziło również do wypadków śmiertelnych. Grzebano ich bez rozgłosu na cmentarzu prawosławnym na Woli, utrzymując w tajemnicy przed ich bliskimi przyczynę zgonu. Ich żony pracowały nad wykonywaniem ozdób sal pałacu, nawiązujących do sztuki ludowej.

Mimo powszechnie znanych faktów odnośnie Pałacu Kultury, sami jego budowniczowie z ZSRR pozostają w cieniu swojego dzieła. Spotkanie dotyczyć więc będzie ich życia codziennego, warunków pracy i ich miejsca w propagandzie przyjaźni polsko-radzieckiej epoki stalinowskiej, z akcentem na ich doświadczenia związane z życiem na osiedlu „Przyjaźń”.

Wstęp na wydarzenie będzie wolny.