Strona główna Aktualności Zbudują przychodnię na Chrzanowie

Zbudują przychodnię na Chrzanowie

Poradnia dla dzieci i dorosłych, Centrum Zdrowia Psychicznego,
poradnia dla osób uzależnionych od alkoholu – to wszystko znajdzie się w nowoczesnej przychodni na Chrzanowie. 

przychodniachrzanowoW drugiej połowie 2015 r. rozpocznie się budowa placówki przy ul. Coopera. Inwestycja jest możliwa dzięki 20 mln zł, które miasto przekazało w tym roku do SZPZLO na budowę obiektu.

– Warszawa od wielu lat inwestuje w placówki służby zdrowia – mówi wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. – Zmodernizowaliśmy 28 oddziałów w dziewięciu miejskich szpitalach i przeprowadziliśmy remonty w 70 przychodniach za blisko miliard złotych. Budowa przychodni na Chrzanowie to kolejny dowód na poważne traktowanie zagadnienia poprawy dostępu pacjentów do lekarzy i świadczeń.

Znajdą się w niej między innymi gabinety psychologiczne, szczepień, ale też sala terapii zajęciowej czy sala zabaw. Przychodnia na Chrzanowie będzie mogła obsłużyć nawet 25 tys. mieszkańców Bemowa. – Nowa przychodnia jest niezbędna. Gdyby nie to, za kilka lat nie można by dostać się do lekarza ze względu na brak pomieszczeń do przyjmowania pacjentów. Tylko w ciągu ostatnich sześciu lat liczba pacjentów na Bemowie zwiększyła się o ponad 5 tys. – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Bemowa.

W sposób obrazowy przedstawia to przyrost liczby dziennie przyjmowanych pacjentów w bemowskich przychodniach. Liczba ta wzrosła o 20 proc.  w 2013 r. W przychodni przy ul. Czumy ta sytuacja wygląda najgorzej, bo średnia liczba przyjmowanych tam dziennie pacjentów wzrosła z 724 do 981 osób w 2013 r., czyli o 35 proc.

Ta inwestycja zapewni zabezpieczenie opieki zdrowotnej zarówno mieszkańcom już istniejących osiedli, jak i tych nowych, obecnie powstających na terenie Bemowa. – Budowa nowej przychodni pozwoli na zapewnienie odpowiedniej dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (lekarze pierwszego kontaktu) oraz świadczeń w zakresie zdrowia psychicznego dla stale wzrastającej populacji mieszkańców Bemowa – mówi Paweł Dorosz, dyrektor SZPZLO Warszawa-Bemowo-Włochy.

Aby zacząć budowę przychodni, dzielnica musi zapewnić do niej dojazd, dlatego w przyszłym roku rozpoczną się prace związane z dokończeniem budowy ul. Coopera, przy której stanie placówka. – Dokumentacja i projekt budowy przedłużenia ul. Coopera do ul. Batalionów Chłopskich mają być gotowe w przyszłym roku. Na ten cel oraz na odszkodowania za wykup terenów pod budowę drogi zabezpieczyliśmy 1,4 mln zł. Na samą ulicę wydamy 1,1 mln zł – dodaje burmistrz Strzałkowski.

Zakończenie budowy przychodni na Chrzanowie zaplanowano na drugą połowę 2016 r. Najpóźniej w 2017 r. placówka zostanie oddana do użytku.

Autor: MJ